KAMPANYALAR

info@sultanbayrak.com.tr

(0212) 476 43 59

Bayrak

Bayrak denince akla ilk olarak bir ülkeyi ya da milleti temsil eden kumaştan yapılmış bir olgu akla gelse de; sadece bir ülke veya belirli bir millet için değil daha ufak çaplı kurum ve kuruluşlar için de bayrak üretimi yapılmaktadır. Yerellikten ulusallığa, ulusallıktan da globalleşmeye yönelen firmaların oluşturmaya çalıştığı kurumsal kimliğin en önemli halkalarından birisi olan bayrak; firmanın kurumsal kimliğini yansıtması bakımından oldukça zaruri bir ihtiyaçtır.

Buralara gelmeden önce genel olarak biraz bayraktan söz edelim eğer dilerseniz. Orta Asya’da batrak olarak karşımıza çıkan bu kavram, söz konusu kumaş parçalarının direk vasıtası ile toprağa dikilmesinden yani batırılmasından dolayı bu adı almıştır. Daha sonra günümüze gelene kadar değişik varyasyonlara uğrayan bu kavram günümüze bu şekilde gelebilmiştir.

Tarih sahnesinde ise oldukça önemli bir yere sahip olan bayrak, ilk başlarda bir milliyeti göstermek amacı ile kullanmaktan çok fonksiyonel bir işleyişe sahipti. Örneğin 15. Yüzyıldan itibaren gelişmeye başlayan denizcilik ile birlikte Avrupa’daki denizciler daha önce kimsenin cesaret dahi edemediği kadar açık denizlere yol alacak ve hatta ilerleyen dönemlerde Amerika kıtasını keşfedeceklerdi.

Bayrak günümüze hem milli bir değeri yansıtmakta hem de tıpkı eskiden denizlerde olduğu gibi fonksiyonel olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel şirketlerin de artık kendilerine has bir bayrak yaptırmaları ile bu sektör oldukça gelişmiştir.

Dolayısıyla yükselen bu ihtiyaca cevap verebilmek adına bayrak imalatı yapan birçok firma ortaya çıkmıştır. Türk Bayrağı gibi ülkemizde oldukça çok satılan türlerin yapımı belirli kanunlara bağlı olduğundan dolayı her bayrakçı tam anlamıyla bu işe hâkim olmak zorundadır. Dolayısıyla ülkeleri temsil eden söz konusu kumaşlardan alırken öncelikle temsil ettiği ülkelerin kanunlarına uygun olarak yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir.

Bunun yanı sıra birçok bayrakçı ya da bayrak imalatı yapan firma şirketlere de bu kumaş parçalarından tasarlayıp, dikmektedirler. Daha çok flama adı verilen bu kumaş parçaları söz konusu şirketlerin kurumsal kimliğini tamamladığından oldukça önemlidir.