KAMPANYALAR

info@sultanbayrak.com.tr

(0212) 476 43 59

Spor Kulüp Bayrakları

Günümüzde bayraklar bir milleti temsil etmek amacıyla kutsal bir görevde kullanılmanın yanı sıra çeşitli şekillerde kullanılmaya devam etmektedir. Özellikle kurum ve kuruluşlar kendilerine özgü bayraklar yaptırarak bunları hem kurumsal kimlik yaratmada hem de reklam ve tanıtım çalışmalarında kullanmaktadır.

Ülkemizde insanların önem verdiği konuların başında futbol gelmektedir. Futbol ülkemizde en çok sevilen ve takip edilen spor olurken, dünya çapında da en çok seyredilen spor organizasyonlarının başında yer almaktadır. Oldukça büyük bir sektör olan bu sektörde birçok takım bulunmaktadır. İnsanlar da bu takımlardan herhangi birini tutarak, destekleyerek bu heyecana ortak olmak isterler.

İşte bu sporu icra eden futbol kulüpleri, kulüp bayrakları bastırarak bunları çeşitli şekillerde kullanmayı amaçlamışlardır. Çoğu zaman insanlar, futbol kulüp bayraklarından sipariş ederek takımlarını sahada desteklerler. Bunların kullanıldığını en iyi şekilde televizyondan maç izlerken, kameranın tribünleri çektiği anda görebilmekteyiz. Tuttuğu takıma tutku ile bağlı olan taraftarlar, takımının bayrağını oldukça değişik duygular ile dalgalandırmaktadırlar. Bununla birlikte şampiyonluk kutlamalarında da değişilmez parçası olan kulüp bayrakları, özellikle şehrin insanlar tarafından yoğun olarak kullanıldığı cadde ve sokaklarda dalgalanırlar. Ülkemizde özellikle büyük takımların bayrakları oldukça rağbet görmektedir. Fenerbahçe Bayrağı, Galatasaray Bayrağı, Beşiktaş Bayrağı gibi bayraklar kolayca bulunabilirken, diğer takımların bayraklarını özel olarak yaptırmak gerekecektir.

Bayrağın kullanıldığı tek spor dalı elbette ki futbol değildir. Yazımızın başında bu kumaş parçalarının ilk olarak denizlerde kullanıldığından söz etmiştik. Günümüzde halen birçok su sporunda bayrak kullanımı hem geleneksel olarak hem de kanunlar gereği devam etmektedir. Örneğin dalış sporu ile ilgilenenler için, kırmızı baklavalı bayrak oldukça önemlidir. Bu kumaş parçası bir dubaya tutturularak dalış yapılan alana bırakılır. Böylece oradan geçen bir tekne ya da gemi, suyun altında dalgıç olduğunu bilir ve ona göre manevra yapar. Sonuç olarak spor bayrakları’nın birçok kullanım alanı bulunmaktadır.