KAMPANYALAR

info@sultanbayrak.com.tr

(0212) 476 43 59

Türk Bayrağı

Bayrak, ilk olarak bir ulusu ya da bir topluluğu belirtme amacı yerine; daha çok fonksiyonel olarak kullanılırdı. Kullanım alanlarını ise büyük ölçüde askeri sistemde görüyoruz. Daha çok yüksek sayıda askere sahip olan ordularda, askerin oldukça hızlı bir şekilde komutanların emirlerini dinlemesi ve hızlı bir şekilde manevra yapabilmeleri amacıyla, üzerlerinde belirli şekiller ve renkler bulunan kumaşların göndere çekilmesi ile kullanılırdı.

Türk Bayrağı üzerindeki motifler ve üzerinde kullanılan renkler uzun yıllar boyunca halkın gördüğü ve geçirdiği olaylar ile ilgilidir. Türkiye’ye gelmeden önce, eski Türk beyliklerinden söz etmek doğru olacaktır. Eski Türk beyliklerinde bayrak oldukça önemliydi. Üzerlerinde genellikle hayvan ya da güneşin bulunduğu bayraklar, beylikleri temsil eder ve oldukça kutsal sayılırdı.

Şimdi kullandığımız Türk Bayrağı ise, Osmanlı Devleti zamanında da kullanılmıştır. 1844 yılında Osmanlı’da 2 adet farklı varyasyon bayrak ile kullanılmaya başlayan bu bayrak daha sonra modern Türkiye Cumhuriyeti’nin simgesi olmuştur.

Türk Bayrağı’nın şekli, boyutları ve üzerindeki motiflerin yerleştirilme şekli her şeyi ile Türk Bayrağı Kanununda bellidir. Rengini tarihteki tüm savaşlarda şehit olan askerlerden alan kırmızı zemin üzerine beyaz renkte ay ve yıldız kondurularak oluşturulan bu bayrak, yukarıda da söylediğim gibi her bir santimetre karesi dahi kanun ile belirtilmiş şekilde üretilmektedir.

Dolayısıyla Türk Bayrağı imalatı öyle herkesin yapabileceği bir şey değildir. Türk Bayrağı imalatı yapan kurumların öncelikle söz konusu kanunu iyice anlayıp, kanunda belirtilen ölçülerde üretim yapacak şekilde makinelerini ayarlamaları gerekmektedir.

Söz konusu kanunda sadece ölçülerin yanında bayrağın değerini ve onuru koruma yolunda da çeşitli yasalar bulunmaktadır. Örneğin sadece söz konusu kanunda belirtilen ölçüler ile üretilmiş Türk Bayrağı satışı yapılmasına izin verilmektedir. Bununla birlikte değerinin azalmaması için resmi bayramlar haricinde resmi kurumların dışında evlerin önüne vs. asılması yasaklanmıştır. Bunun nedeni olası rüzgar ve yağmur gibi doğal afetlerde bayrağın yırtılıp, aşınıp, zarar görmesini engellemektir.

Ayrıca bayrağın resmi törenler haricinde ( Yemin töreni gibi ) bir masa üzerine, masa örtüsünü andırır şekilde asılması da yasaklanmıştır. Bununla birlikte bayrağın üzerine basılması ya da basılacak şekilde yere serilmesi de aynı şekilde yasaktır. Ayrıca günümüzde etrafımızda birçok insanda Türk Bayrağı motifli t-shirtler görülmektedir. Aslında böylesine giyeceklere basılması ilgili kanun ile yasaklanmıştır. Ayrıca hiçbir şekilde, amacı veya adı ne olursa olsun dernek, siyasi parti, kurum ve kuruluşların logo ve amblemlerinde de Türk Bayrağı bulunamaz.